Mały ZUS plus
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus, muszą pamiętać o terminowym złożeniu dodatkowych dokumentów rozliczeniowych. Termin ten mija 10 i 15 lutego.
Z Małego ZUS plus obecnie korzysta ponad 341 tys. osób, najwięcej w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz śląskim. Województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na 8 miejscu
w kraju. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.
Termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus dla większości przedsiębiorców minął 1 lutego. Przedsiębiorcy, którzy wznowią prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej albo spełnią warunki do ulgi w ciągu roku (np. po zakończeniu okresu 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne), mogą zgłosić się do Małego ZUS plus w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.
Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe
z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli opłaca składki wyłącznie sam za siebie, to będą to dokumenty ZUS DRA i ZUS DRA cz. II. Jeśli zatrudnia pracowników, to będą to druki ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RCA cz. II. Termin na złożenie tych dokumentów upływa odpowiednio 10 i 15 lutego.
Z kolei przedsiębiorca, który wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r.
dokumenty składa w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca – tłumaczy rzeczniczka.
Mały ZUS plus można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start”
(6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata).
Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego