Limity obowiązujące w 2023 roku, stanowić będą sumę:
a) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, 
b) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Stawka zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego na rok 2023 wynosi 1,20 zł.

Terminy składania wniosków:

a)    od 1 lutego 2023 r. do 28 lutego 2023 r. producent rolny składa wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z fakturami VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. 
b)    od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. producent rolny składa wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z fakturami VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. 

W przypadku, gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego we wniosku zobowiązany jest podać numer z tego rejestru.

Do wniosku należy załączyć:
- faktury VAT potwierdzające nabycie oleju napędowego w okresie od 1.08.2022 r. do 31.01.2023 r;
- zestawienie faktur
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu o pomoc w rolnictwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie 
- oświadczenie dotyczące: a) formy prawnej beneficjenta pomocy, b) kategorii przedsiębiorstwa, przy którego użyciu beneficjent pomocy wykonuje działalność w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. UE L 193 z 01.07.2017 r., s.1), c) klasy PKD;
- w przypadku producentów rolnych ubiegających się o zwrot podatku akcyzowego, którzy oprócz posiadania użytków rolnych, prowadzą także chów lub hodowlę bydła do wniosku poza w/w załącznikami, należy dołączyć także dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

W CELU SPRAWNEJ OBSŁUGI PROSIMY NIE ODKŁADAĆ ZŁOŻENIA WNIOSKU NA KONIEC TERMINU NABORU.



Załączniki:

Procedura 2023
Zestawienie faktur
Formularz wniosku o zwrot podatku akcyzowego
Oświadczenie
Formularz informacji - formularz edytowalny